Mám HPV, čo teraz?
Pozitívny HPV test je pre každého určite nemilým prekvapením, avšak znalosť základných faktov vám môže priniesť úľavu. Nie ste v tom sama – štyria z piatich ľudí sa jedenkrát za život stretnú s rovnakou informáciou.
Každá z nás dúfa, že každoročná preventívna prehliadka u gynekológa skončila vo chvíli, keď zavoláme do ordinácie kvôli výsledkom Pap a HPV testov. A preto, následne sa dozvedieť, že máte pozitívny HPV test môže byť veľká rana. Čo sa bude diať ďalej? Po prvé, nie ste sama! V súčasnej dobe sú HPV pozitívne stovky milióny ľudí po celom svete. Po druhé, váš imunitný systém si s vírusom pravdepodobne poradí skôr, než sa dostavia zdravotné komplikácie. Riziko vzniku rakoviny sa zvyšuje iba v takom prípade, kedy vaše telo s vírusom z nejakého dôvodu nedokáže bojovať a ten tak vo vašom organizme zostáva.
Čo je vlastne HPV?
Skratka HPV znamená Human Papiloma Virus, teda ľudský papilomavírus. Vírusov existuje viac, než 100 druhov, ale väčšina z nich rakovinu nespôsobuje. Vírus prežíva na vašej koži a šíri sa pri pohlavnom styku. A práve preto, že vírus žije na koži, nie sú kondómy stopercentnou ochranou. Niektoré kmene spôsobujú u žien aj mužov genitálne bradavice, ktoré sa zvyčajne objavujú niekoľko mesiacov potom, ako ste HPV vírusu boli vystavený. Dajú sa liečiť liekmi na predpis, poprípade nechať odstrániť. Pokiaľ ich necháte bez ošetrenia, existuje nádej, že zmiznú samy, avšak môžu sa aj znásobiť a narásť do veľkých rozmerov.
Niektoré kmene HPV sú známe ako vysoko rizikové. U žien môžu tieto kmene spôsobiť nádorové ochorenia krčka maternice, pošvy, vonkajších rodidiel a análneho otvoru, ako aj nádorové ochorenie hlavy a krku. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice sú spôsobené vírusom HPV.
Dajte preto svojmu telu čo najväčšiu šancu, aby s vírusom zabojovalo samé tým, že budete jesť zdravú a vyváženú stravu a vyvarujete sa nadmernému stresu. Zdravý životný štýl nie je ani v tomto prípade iba obyčajné klišé.
Aké je riziko, že na rakovinu ochoriem?
Všetci odborníci sa zhodujú v jednom: pokiaľ ste HPV pozitívny, je najdôležitejšie vedieť, že riziko vzniku rakoviny je veľmi malé, ale malo by sa brať vážne. Neprepadajte panike, ale neignorujte ho. Uistite sa, že vás lekár bude naďalej sledovať a informovať o všetkých zmenách.
Pokiaľ máte HPV, je skutočne veľmi pravdepodobné, že to pre vás nebude znamenať dlhodobý problém. Váš imunitný systém vírus napadne a pravdepodobne najneskôr do dvoch rokov ho z vášho tela odstráni. Z miliónov prípadov HPV, ktoré sú každý rok diagnostikované, sa rakovina vyvinie iba u malého počtu ľudí. Väčšinu z týchto prípadov predstavuje rakovina krčka maternice. Ostatné nádorové ochorenia súvisiace s HPV sú vzácne a rutinný skríning sa pre ne neodporúča, ani nie je k dispozícii.
Potrebujem podstúpiť dodatočné testy?
Pokiaľ máte pozitívny test na HPV a váš Pap test je normálny, lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí opakovať vyšetrenie Pap s HPV skríningom v priebehu 12-tich mesiacov.
V prípade, že vaše HPV testy budú negatívne, budete pokračovať v pravidelných preventívnych prehliadkach vrátane HPV testu a akékoľvek abnormality, ktoré by sa mohli neskôr vyvinúť, budú takto včas odhalené, čím sa riziko vzniku rakoviny zminimalizuje.
Pokiaľ je však váš HPV test pozitívny a Pap test abnormálny, pravdepodobne bude nasledovať kolposkopia. Pokúste sa o návštevu lekára, ktorý sa na tento postup špecializuje. V priebehu kolposkopie sa lekár podrobnejšie pozrie na krčok maternice, pošvu a vonkajšie rodidlá prostredníctvom špeciálneho mikroskopu nazývaného kolposkop a bude hľadať abnormálne bunky alebo cievy vyžadujúce ďalšiu liečbu.
Porozprávajte sa s partnerom
Pri akomkoľvek zdravotnom probléme je prirodzenou reakciou položiť si otázku, ako k danému problému došlo. U HPV je veľmi ťažké určiť, kedy ste vírusu boli vystavená, keďže je možné, že vírus bol vo vašom organizme už dávno predtým, ako bol odhalený. Ľudia často nevedia, že sa vírusom nakazili, ako ani to, že ho preniesli ďalej.
Pri rozhovore s partnerom o vašej diagnóze nezabudnite, že 80% ľudí sa s HPV v priebehu svojho života už stretlo. Partner ho mohol dostať od vás, i keď je veľmi pravdepodobné, že mu bol vystavený už v minulosti. Pokiaľ je vašou partnerkou žena, mala by sa nepochybne riadiť skríningovými pokynmi a napomôcť tak skorému odhaleniu problému, ktorý by sa v dôsledku HPV mohol vyvinúť.
Chráňte sa pred HPV
Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred nádorovými ochoreniami súvisiacimi s HPV je nechať sa zaočkovať. Zaočkovať by sa mali dať všetky dievčatá/ženy, ako aj chlapci/muži vo veku 9 – 26 rokov. Najúčinnejšia je vakcinácia medzi 11. a 12. rokom života. Nezaočkovaní muži a nezaočkované ženy vo veku 27 – 45 rokov by sa o výhodách a vhodnosti vakcíny mali poradiť so svojím lekárom.