Papilomavírusy

DeflaGyn® Vaginálny gél

Čo je ľudský papilomavírus (HPV)?

Je to najčastejšia pohlavne prenosná infekcia. Existuje viac ako 200 známych geneticky odlišných kmeňov ľudského papilomavírusu.

Niektoré kmene vírusu sú zodpovedné za bežné bradavice a plantárne bradavice (bradavice na spodnej strane chodidiel). Iné kmene môžu infikovať vnútornú výstelku krčka maternice; tieto kmene sú rozdelené na nízkorizikové a vysokorizikové kmene.

K vysokorizikovým kmeňom patria kmene silne spojené s rakovinou krčka maternice. Dva vysokorizikové kmene 16 a 18 sú považované za zodpovedné u viac ako 70 % prípadov rakoviny krčka maternice. Nízkorizikové kmene 6 a 11 sú zodpovedné za veľké percento genitálnych bradavíc.

Okrem výskytu genitálnych bradavíc je infekcia ľudským papilomavírusom asymptomatická (nemá príznaky). Vo väčšine prípadov HPV nespôsobuje žiadne problémy a je odstránený imunitným systémom.

Ľudský papilomavírus sa prenáša kontaktom s kožou. Pohlavný styk nie je nutný na prenos, ale je najčastejšou cestou. Vírus môže infikovať genitálne, análne a orálne oblasti tela. K infekcii dochádza keď vírusy vstúpia do malých zlomov v koži alebo slizniciach. Pravdepodobnosť získania HPV z jediného sexuálneho stretnutia nie je známa, ale je pravdepodobne vysoká.
Ak zistíte, že máte HPV, je to zvyčajne vďaka abnormálnemu výsledku Pap testu. Pap testy, niekedy nazývané Pap stery, sú veľmi dôležité testy pre nájdenie abnormálnych buniek na krčku maternice, zvyčajne spôsobených HPV. Pap testy testujú zmeny buniek, ktoré sú pravdepodobne spôsobené HPV, ale nezistia samotný HPV.
K dispozícii je tiež test HPV, ktorý dokáže nájsť niektoré vysokorizikové typy vírusov priamo, ale používa sa iba v určitých situáciách.
Väčšina infekcií HPV zmizne sama. Ak však nie, neobávajte sa. Hoci na vírus neexistuje liek, existujú možnosti liečby problémov, ktoré môže HPV spôsobiť a existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zostali zdravá a v bezpečí! Existujú vakcíny, ktoré môžu zabrániť vysokorizikovým typom HPV a typom, ktoré spôsobujú genitálne bradavice.

Vakcína vás pomáha chrániť pred určitými typmi HPV, ktoré môžu viesť k rakovine alebo genitálnym bradaviciam. Vakcíny dostupné v Slovenskej republike dokážu chrániť až pred 9 typmi HPV. Konkrétne typy 16 a 18, ktoré spôsobujú 80 % prípadov rakoviny krčka maternice, HPV typu 6 a 11, ktoré spôsobujú 90 % prípadov genitálnych bradavíc a pred ďalšími 5 typmi HPV (typy 31, 33, 45, 52 a 58), ktoré môžu viesť k rakovine krčka maternice, konečníka, vulvy (vonkajších rodidiel), penisu alebo krku (hrtana).

Vaginálny gél DeflaGyn® je systém zdravotníckych pomôcok. DeflaGyn® by sa mal používať po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom.

Pred použitím aplikačnej súpravy DeflaGyn® si pozorne prečítajte súhrn pokynov na použitie.
(CE 1014 vaginálny gél, CE 0459 aplikátor)

Príbalovú informáciu si môžete stiahnuť TU.

DeflaGyn vaginálny gél vlna